Az elmúlt egy hétben északias áramlással hideg, száraz légtömegek alakították időjárásunkat. Múlt csütörtökön a déli országrészben valamint a keleti és nyugati határszélen hullott csapadék, Baranyában 7-15 mm is leesett, majd vasárnap reggel az északkeleti tájakon mérhettünk 2-4 mm-t, hétfőn pedig északon és délnyugaton voltak futó záporok, melyekből alig esett valami. Összességében hazánk jelentős részén egyáltalán nem vagy 1 mm-nél kevesebb csapadék hullott.
Az április közepe óta esett csapadék mennyiségében óriási területi eltérések mutatkoznak. Míg a Dunántúl nagy részén, az északi országrészben és az Alföld nyugati és északi tájain 30-70 mm-t mérhettünk, addig az Alföld középső és keleti részén 20, néhol 10 mm sem esett, ami fele, néhol negyede az ilyenkor szokásos mennyiségnek. A kilencven napos csapadékösszegben is az Alföld középső és keleti régiójában valamint a Kisalföldön tapasztalható hiány - írj a HungaroMet friss agrometeorológiai előrejelzésében.




A talajok országszerte veszítettek nedvességtartalmukból az egy héttel ezelőtti állapothoz képest. A felső 20 cm-es réteg a keleti országrészben sokfelé, a Dunántúlon csak kisebb foltokban kritikusan száraz, de ezeken a területeken a középső talajrégeben is jól jönne a nedvesség. A nyári növényekre vonatkozóan közepes vagy nagyfokú, a mélyebben gyökerező őszi vetésekre vonatkozóan enyhe vagy közepes aszály mutatkozik. Ugyanakkor a Dunántúl nagy részén és az északi országészben kielégítők a nedvességviszonyok.


A múlt hét eleje óta tartósan az ilyenkor szokásos átlag alatti hőmérsékletek jellemezték az időjárást. Bár a frontok előtt akadt néhány melegebb nap is, amikor a hőmérséklet megközelítette vagy kissé meghaladta a 20 fokot, a legtöbb napon a maximumok 20 fok alatt, a borongós, csapadékos területeken pedig 15 fok alatt maradtak. A derült és szélcsendes éjszakákon több helyen is előfordult talaj menti fagy, sőt a fagyzugos területeken a levegő hőmérséklete kétméteres magasságban is fagypont alá süllyedt. Az őszi vetések állapota a csapadékban gazdagabb területeken kedvező: a repce a virágzás végén jár, míg a búzán már megjelentek a kalászok. Az Alföld szárazabb részein viszont a növények fejlődése visszafogottabb.
A mélyebb gyökérzetű növények ugyan még képesek nedvességet találni a talaj alsóbb rétegeiben, de sürgős, kiadós esőre lenne szükség a további fejlődéshez. Az elmúlt közel két hét hűvös időszaka egyáltalán nem kedvez ezeknek a kultúráknak - enyhébb időjárásra lenne szükségük. A kukorica és a napraforgó kezdeti fejlődése szempontjából komoly gondot jelent a talaj felső rétegének nedvességhiánya, mely nagy területi különbségeket mutat a szezon kezdete óta. A csapadékosabb régiókban még viszonylag megfelelőek a körülmények, de az Alföld nagy részén az elmúlt másfél hónapban alig esett eső, így a talaj felszíne szinte teljesen kiszáradt, ami kritikussá teszi a helyzetet. Bár a kukorica és a napraforgó már kikeltek, a növények láthatóan szenvednek a szárazságtól, amit a hideg idő tovább súlyosbít.
A méhészetek is nehéz időszakon mennek keresztül: a tél során jelentősen meggyengült méhállomány után az akácvirágzás sem alakult kedvezően. Sok helyen elfagyott az akác, ahol viszont maradtak ép rügyek, ott most zajlik a virágzás. Az elfagyott rügyek helyén kialakuló másodlagos virágok azonban még nem nyíltak ki. Miskolc környékén látni virágzó fákat, ugyanakkor olyanokat is, amelyeken egyáltalán nincs és nem is várható virág. A hűvös időjárás hatására a virágzás elhúzódik, a nektártermelés gyenge, és a méhek sem tudnak megfelelően gyűjteni. A gyümölcsösökben sem zárult még le a fagyok elleni védekezés időszaka: különösen az Alföldön fordult elő több alkalommal is, hogy a hajnali órákban veszélyesen alacsony hőmérsékleteket mértek.
A folytatásban egyelőre marad az ilyenkor megszokottnál hűvösebb idő, záporok azonban többfelé öntözhetnek. A ma átvonuló hidegfronthoz kötődően többfelé várható eső, zápor, délen akár zivatar, majd pénteken csak kevés helyen, a hétvégén és hétfőn ismét többfelé lehetnek záporok, zivatarok. Kedden szárazabb időre van kilátás, majd szerdán délnyugatira fordul fölöttünk az áramlás, és ezzel együtt megnő a csapadékhajlam. Az előttünk álló egy hétben területi átlagban 5 és 15 mm közötti csapadék valószínű, a leginkább csapadékosnak a mai nap és a jövő szerda ígérkezik. Keddig a talajok további száradása lesz a jellemző, szerdától azonban várhatóan sokfelé átnedvesedik a talaj. A szél gyakran nagy területen megélénkül, többfelé meg is erősödik. A hőmérséklet egyelőre nem emelkedik számottevően. Éjszakánként jellemzően 3-8 fok közé hűl le a levegő, de a szélvédett fagyzugokban továbbra is előfordulhatnak gyenge fagyok. Napközben 15-20 fok közé emelkedik a hőmérséklet, majd keddtől valószínű pár fokos átmeneti melegedés
- írták.