Rangos Agrárdíjak az Agrárszektor 2025 konferencián!
A Portfolio Csoport az idén 13. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A decemberi rendezvényen immár 11. alkalommal adjuk át tíz kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen Ön is szeptember 15-ig!
A tavaszi metszés a gyümölcsöskertekben fontos feladat, amely a következő évi terméshozás megalapozása, a növényeink hosszú távú termőegyensúlya, kondíciója és egészsége szempontjából is kiemelt jelentőségű. A Gyümölcsfák metszése című kétnapos képzés keretein belül a hazánkban termesztett legfontosabb gyümölcsfajok alakító- és fenntartó metszésének módszereit intenzív és extenzív ültetvényekben mutatják be a MATE Kertészettudományi Intézetének szakértői. A gyakorlati képzés célja, hogy minél többféle gyümölcsfaj, koronaforma és művelési rendszer szakszerű metszésének szakmai fogásaival ismerkedjenek meg a résztvevők. A képzés rövid elméleti oktatással kezdődik, amelynek során a gyümölcsfajok termőrészeivel és a metsző eszközök használatával ismerkednek meg a jelentkezők. Ezt követően a nap hátralévő részében és a képzés második napján az ültetvényekben különböző gyümölcsfajokon gyakorolják az érdeklődők a metszést, a MATE minősített oktatóinak irányítása és felügyelete mellett - írja közleményében az egyetem.
Az eddigi oktatási helyszínek – Budapest, Cegléd, Érd, Fertőd és Keszthely – mellett idén februártól a szarvasi képzési helyszínnel is bővül a képzési paletta.
A Gyümölcsfák metszése felnőttképzés mellett, a felmerülő gyakorlati igények kielégítése érdekében a MATE Kertészettudományi Intézetének tudományos fokozattal és bőséges gyakorlati tapasztalatokkal rendelkező munkatársai kidolgozták és már a tavalyi évben közel 100 fő részére megtartották a Gyümölcsfák oltása egynapos képzést. Az idei évben is meghirdetett képzés során a résztvevők megismerik az eredményes oltás eszközeit és azok helyes használatát, úgymint oltókés, viasz, kötözőszalag. A jelentkezők megtanulják az alany és nemes fogalmait, azok minőségi követelményeit. Elsajátítják a helyes oltócsap vágás műveletét és az oltás technikai kivitelezését. Gyakran felmerülő igény az idősebb fák átoltásának kivitelezése is, ehhez az ültetvényekben meglévő korosabb fák átoltására is lehetőséget biztosítanak a szervezők. A gyakorlati képzés során a résztvevők megtanulják az oltvány előállítás technikai műveleteit is, amelyet a nap folyamán alaposan begyakorolnak. Az oltáshoz szükséges eszközöket a MATE biztosítja.
A Gyümölcsfák metszése nevű képzésről itt talál további részleteket. A Gyümölcsfák oltása nevű képzésről bővebb információk itt érhetők el.
A MATE mindkét képzésére, valamennyi oktatási helyszínére még leadhatják jelentkezésüket az érdeklődők. A képzéseken történő részvétel nem igényel semmilyen előképzettséget, arra bárki jelentkezhet. A jelentkezéséhez az uni-mate.hu/felnőttképzés oldalról letöltött jelentkezési lapot legkésőbb a képzés megkezdése előtt 5 nappal szükséges megküldeni.